петак , март 15 2024

Студијско путовање ученика трећег разреда – Требиње и Бања Лука

Студијско путовање је било организовано у периоду од 15.05.2023. до 19.05.2023. године.

Понедељак, 15.05. –. Путовање према Вишеграду. Панорамско разгледање Вишеграда (мост на Дрини, кула легендарног хероја Марка Краљевића, по српском предању или Алије Ђерзелеза, по бошњачком предању), посета Андрић града. Наставак путовања. Посета и разгледање комплекса битке на Сутјесци – Тјентиште.

Уторак, 16.05. –Посета манастиру Тврдош. Повратак у Требиње. Разгледање старог града – Кастел на Требишњици, посету Музеју Херцеговине, Осман – пашина џамија, Анђелкина капија (серија “Рањени орао”).
Разгледање баште Платани, Дучићев парк и чувеној требињској пијаци. Обилазак споменика Јовану Дучићу, Петру Петровићу–Његошу, ослободиоцима Требиња. Потом смо посетили брдо Црквина изнад Требиња где се налази Херцеговачка Грачаница и маузолеј Јована Дучића.

Среда, 17.05. Одлазак за Бања Луку. Разгледање и упознавање града: Кастел, Криви сат, Бански двор, Храм Христа Спаситеља, Ферхадија, Сафикадин гроб, Господска улица.

Четвртак, 18.05. –Одлазак у Доњу Градину, некадашњи логор. Овај логор је познат као Логор VII и био је део логора Јасеновац, по многим подацима ово је место највећег страдања Срба у Другом светском рату. Данас је део националног парка и под заштитом је Владе Републике Српске. Повратак у Бања Луку. Посета ЈУ Техничке школе Бања Лука. Ученици су видели школу и пробали симулатор који ова школа поседује. На више нивоа је договорена сарадња како у стручном тако и у професионалном смислу.

Петак, 19.05. – повратак